plyšové myši na postieľke
Prečo sa deti potrebujú hojdať a “váľať sudy”?
23. októbra 2016
drevený chodník
Keď vyschýna srdce
5. novembra 2016
Ukáž všetko

Ako hovoriť deťom o ich adopcii?

robíme knihy života obálka

Ako hovoriť deťom o ich adopcii?

Ponúkame Vám inšpiráciu od banskobystričanky : Otváram škatuľu so žltým vrchnákom. Sú v nej farebné papiere, nožnice, fixky, výstrižky, obrázky, fotografie, zošit so zápiskami, vzácnosti, ktoré pôjdu do obálky ku Knihe života a samotná veľká ružová Kniha života.

Dcérka spokojne spinká. Púšťam sa do tvorenia. Počiatočný rešpekt pred spracovaním citlivej témy adopcie sa zmenil na nadšenie z tvorivého procesu. Teším sa na spracovanie každej čarovnej chvíle nášho spoločného životného príbehu s hlavnou hrdinkou – našou malou dcérkou.

Nemala som predtým jasno, ako porozprávať nášmu dievčatku o adopcii

Ako sa pripraviť na rozhovor o adopcii

Vedela som len, že jej chceme objasniť životnú púť, na ktorej sme sa šťastne stretli a spoločne v nej pokračujeme. Rozriešenie prišlo v podobe skvelého seminára v  Centre Návrat s témou Knihy života. Toľko dôležitých a vzácnych informácií som si musela nechať uležať v hlave. S veľkou morálnou podporou, ktorou nás od začiatku zahŕňala a stále zahŕňa pani odborníčka z Návratu som sa nesmelo pribrala k písaniu prvých stránok. Išlo to pomaly. Myšlienky mi vírili hlavou. No po individuálnych konzultáciách s poradkyňou z Návratu sa strnulosť vytratila.

Aha. Dcérka sa zobúdza. Počujem jej bosé nôžky ťapkať po podlahe. Prichádza ku mne do kuchyne, vylieza mi na kolená, pritúli sa a hovorí: “Čo to maminka robí? Pozrieť!” Komentujem jej nové stránky. Blažene sa usmieva. Pýta si poprezerať a porozprávať o predchádzajúcich stránkach, ktoré už dobre pozná. Potom sama listuje a komentuje ona mne. Niektoré stránky sú obzvlášť obľúbené, viackrát sa k nim vraciame. Keď príde manžel z práce, rozpovie mu, čo robila cez deň a volá ho ku Knihe života: “Tatinko, pozri.” Vyrozpráva mu, čo nové pribudlo – ona sama. Prežívame spoločné priam posvätné momenty.

Kniha života  je  most k rozhovoru o adopcii

Som nesmierne vďačná Návratu, že mi otvorili tému tvorby Knihy života. Kniha života sa stala pre mňa vyznaním z hlbokého citu a úcty k zázračnej bytosti, ktorá k nám prišla.

Pre všetkých rodičov odporúčam čítať s hlbokým porozumením aj niekoľkokrát (!!!) praktickú a zároveň „hlbokú“ príručku Robíme Knihy života (každé slovo tam má svoj význam), ktorú vydal Návrat v roku 2011 a dostanete ju kúpiť u nich!

A zároveň odporúčam, aby ste na ceste tvorbou Knihy života pre vaše prijaté dieťa, mali sprievodcu – odborníka (nielen na Knihy života), ktorý stojí pri vás – najmä pri rozpletaní životnej histórie vášho prijatého dieťaťa a hľadaní toho, ako z tejto histórie vyskladať niečo, s čím sa bude vašej dcérke či synčekovi ľahšie žiť.

Danka, mama

Centrum Návrat v Banskej Bystrici – špecializované pracovisko pre rodiny v ohrození a pre náhradnú rodinnú starostlivosť . Viac informácii nájdete na : Návrat,o.z.  a na fcb Centrum Návrat v Banskej Bystrici