Ilustračné foto k článku
Kto to je kurátor na oddelení sociálno právnej ochrany detí?
18. októbra 2016
robíme knihy života obálka
Ako hovoriť deťom o ich adopcii?
23. októbra 2016
Ukáž všetko

Prečo sa deti potrebujú hojdať a “váľať sudy”?

plyšové myši na postieľke

Prečo sa deti potrebujú hojdať a “váľať sudy”?

Ako by sme sa pohybovali po svete bez zmyslov?  Ako by sme sa  bez nich učili o svete a vzťahoch? A ako by sme sa do sveta  a do vzťahov bez našich zmyslov zaradili? Ako to, že niekedy a niektoré zmysly nemajú “plnú kapacitu”?

Starať sa o zmysly má zmysel

Zmyslové vnímanie sa u detí vyvíja od narodenia a aj pred jeho narodením. Najskôr je veľmi hrubé, ale so zrením centrálnej nervovej sústavy sa stáva jemnejšie a diferencovanejšie. Je veľmi dôležité sledovať vývin zmyslového vnímania a tiež správne stimulovať vnímanie dieťaťa.

Vedeli ste, že máme nie 5 ale 7 zmyslov a pre dobré naštartovanie je potrebné stimulovať práve tie dva, ktoré sú menej známe. Zrak, sluch , čuch, chuť a hmat – tie sú nám dobre známe . Zostávajú ešte mimoriadne dôležité dva:  vestibulárny systém – rovnovážny systém (ako naše telo rozoznáva rovnováhu) a propriocepcia – vnímanie tela (ako naše telo vníma, kde končí a kde začína, napr. keď beriem do ruky pohár alebo keď ma niekto objíma?)

Rovnováha a vnímanie tela

Práve vestibulárny systém, propriocepcia a hmat sú základom pyramídy rozvíjania zmyslového vnímania. Vestibulárny systém súvisí s rovnováhou a propriocepcia s vnímaním vlastného tela.

Ak chceme správne stimulovať vestibulárny systém dieťatko hojdajme rôznymi smermi, dovoľme mu ak už vie chodiť aby mohlo chodiť po nerovnom teréne (napr. v lese), krúťme dieťa na krútiacej stoličke alebo na kolotoči.

Propriocepciu stimulujeme ťahom alebo tlakom. Masírujme dieťatko – rukou alebo môžeme použiť rôzne žinky alebo materiály, ťahajme ho na deke po zemi alebo ho zabaľme do deky a pomaly ho z nej vytočme. Váľajme sudy doma po izbe alebo aj vonku na lúke, nechajme dieťa tlačiť kočík alebo niečo po zemi, dajme dieťatku ruksačik s malým nákladom aby ho nosil. Doprajte dieťaťu hru v guličkovom bazéne.

Hojdanie, krútenie, chodenie po nerovnom teréne i naboso je pre dieťa dobré.

Ak sa dieťa hrá veľa s pieskom, hlinou, múkou cestom, má možnosť vyskúšať rôzne materiály – to je najlepšia cesta k stimulácii hmatu.

Podporte teda základ zmyslovej pyramídy aj u vašich detičiek a podporíte ich celkový vývin.

Eva Mrenicová, riaditeľka Centra včasnej intervencie Banská Bystrica