robíme knihy života obálka
Ako hovoriť deťom o ich adopcii?
23. októbra 2016
konáre na zemi
Keď dieťa myslí na minulosť
17. novembra 2016
Ukáž všetko

Keď vyschýna srdce

drevený chodník

Keď vyschýna srdce

Na jednom z našich sídlisk sa odohráva tento príbeh. Možno niekde za vašimi dverami. Povedzme, že hlavným hrdinom je Tomáš. Už je takmer dospelý, ale ešte nie je.

Potreboval by otca

Vravia  tí, čo sú okolo – ale on ho nemá, aj má. Sem tam za ním príde a potom ho niet. Vlastne celé roky to tak je. A Tomáš sa hnevá, že to jeho mama za to môže…

Mama? Je utrápená. Chcela by ho dobre vychovať, ale je to zložité.  Voľakedy mala sny a verila, že s mužom budú mať pekný život. Ale nemali. V dome postupne začali chýbať pekné slová a prichádzali tie druhé…A potom zostala so synom sama.

Srdce jej vyschlo

Hovoria mnohí…ale ona to nepočuje. Niekedy si želá, aby bola najlepšou mamou – ale želania sa vždy neplnia. A keď jej syn nadáva, zapcháva si uši a zatvára srdce.

Obaja sa točia v kruhu a strácajú nádej, že môžu byť rodinou. Stojíme pri nich, aby to nevzdali – pretože jemu potom hrozí odobratie z rodiny a umiestnenie v detskom domove. Odobratie z rodiny – je aj odobratie zo školy, odobratie od učiteľa, ktorý v teba verí a jediný chápe, že to nerobíš naschvál…Odobratie od kamarátov, ktorí ťa aspoň trošku berú, aj keď nemáš taký mobil ako oni. Odobratie od zvyšku príbuzných, ktorí aspoň niekedy majú pre teba povzbudenie.

Odobratie dieťaťa z rodiny pre ňu bude znamenať zlyhanie v rodičovstve a ešte ďalšie zavretie srdca pred svetom i sebou samou

Nechať to tak? Čo keď ho stretnete o pár rokov a bude z neho nesmierne nahnevaný muž, ktorý neverí na dobrých ľudí a na rodinu?

Čo by pomohlo okrem našich sociálnych a psychologických služieb?

Iba taká obyčajná vec. Miesto nechania to tak, urobiť niečo, čo chlapca začlení sem k nám. Napr. keby v Banskej Bystrici existovala rodina (manželia), ktorá by chlapcovi mohla byť pravidelnou oporou cez víkendy…A  tiež by pomohla aspoň sem-tam kamarátka pre mamu, aby vedela, že…

Nemáte chuť nám, či vlastne im pomôcť?

Napríklad byť

  • dobrovoľník,
  • laický rodinný asistent či
  • “odľahčovač” rodiny?

Ak áno, napíšte nám email:navratbb@navrat.sk alebo 41 43 897.

Roman Mojš, sociálny pracovník

(externý spolupracovník Centra Návrat v Banskej Bystrici pre rodiny v ohrození)