tri veci na stole
Ako hovoriť s deťmi o rozchode alebo rozvode
2. januára 2017
dospelý sa chystá masírovať kefkou ústa dieťaťu
Problémy so saním, prehĺtaním, žuvaním či výslovnosťou
29. januára 2017
Ukáž všetko

Deka, ktorá pomáha so sústredením i relaxom

Dieťa v deke a dospelý

Deka, ktorá pomáha so sústredením i relaxom

Záťažová deka u vás doma
Ešte ste nepočuli o dobrom pomocníkovi v domácnosti? Tak teraz sa dozviete načo všetko môže byť záťažová deka vhodná! Môžete si ju kúpiť, ale aj doma vyrobiť.

Aha, aj nášmu malému kamarátovi sa pod prikrývkou dobre čítalo a cítil sa bezpečne.

Kto všetko môže ísť pod záťažovú deku

Záťažové prikrývky pomáhajú deťom aj dospelým upokojiť sa pri emočnom vypätí, zlepšiť sústredenie a pozornosť alebo zrelaxovať pred spánkom. Pri zaťažení klienta prikrývkou dochádza k uvoľňovaniu serotonínu, čo vedie k zvýšeniu emočnej pohody. Prikrývky sa používajú najmä pri deťoch s poruchou autistického spektra a fetálneho alkoholového spektra, poruchami pozornosti alebo s hyperaktivitou ( pozn. tiež môže byť vhodná pri deťoch, ktoré trpia zvýšenou plačlivosťou, podráždenosťou, strachom pri zmenách, alebo sú vzhľadom k prežitej minulosti (opustenie rodičom,  strata blízkej osoby, týranie, zanedbávanie…) dlhodobo nepokojné, utiahnuté, či vydesené). Nič však nepokazíte ak použijete záťažovú deku aj s vašim dieťatkom. Záťaž stimuluje propriocepciu – vnímanie, uvedomenie si, cítenie vlastného tela!.

Veľmi dobré výsledky sa preukázali aj u detí s DMO, epilepsiou, Downovým syndrómom, či úzkostnými poruchami.

Ako prikrývať  dieťa záťažovou dekou

Ako teda na to? Kedy ju použiť? Napríklad ak si idete s dieťatkom čítať a chcete, aby bolo v kľude –  tak ho dajte pod prikrývku, prípadne môžete záťažovú deku použiť pri uspávaní.  Tlak, ktorý záťažová deka poskytuje, je príjemný a stimuluje receptory na celom tele.

Improvizujeme pri výrobe záťažovej deky

Ak nemáte čas na jej vyrábanie, skúste s deťmi zahrať sa na hamburger

Dieťa si ľahne na bruško a vy mu tlakom rukami robíte jemnú masáž akože natierate kečup, potom pridávate čo si želá do hamburgera – šalát, syr a pod a nakoniec ho jemne prikryjete vankúšom a trochu ho môžete zaťažiť aj vlastným telom a hamburger je hotový.

V sedacom vaku a pod záťažovou dekou sa páčilo aj nášmu kamarátovi a mohol sa sústrediť na čítanie.

Tak šup pod deku.

Odporúča: Mgr. Eva Mrenicová, Centrum včasnej intervencie

a Mgr. Lucia Žiaková, Centrum Návrat v Banskej Bystrici (centrum pre podporu rodiny a pre náhradnú rodinnú starostlivosť)